İLETİŞİM

DIŞ KAPLAMA MALZEMELERİ (SUNTA, MDF, AHŞAP)
5 (100%) 1 vote

Sunta ya da diğer adıyla yonga levha son zamanlarda çok yönlülüğü ve ucuz fiyatı nedeniyle inşaat sektöründe popülerlik kazandı. Her türlü mobilya, panel ve bölme yapıların üretiminde yaygın olarak kullanılmaktadır. Maliyetleri düşürmek için kontrplak yerine kullanılabilirler. Günümüzde lamine sunta levha veya kaplamalı sunta levha ile herhangi bir mekanın konforu ve şıklığı arttırılabilir.

Sunta ağaç yongaları, talaş ve odun talaşı gibi atık ürünlerden yapılmış bir levhadır. Ek olarak düşük yoğunluklu lif levha (LDF) olarak da adlandırılır.

Sunta levhayı seçmenin en büyük avantajı, kontrplak veya orta yoğunlukta lif levhalara karşı maliyet açısından ekonomik bir seçenek olmasıdır. Lamine yonga levhalar ve kaplamalı yonga levhalar, kontrplağa göre düşük fiyatla dekoratif görünüm sağlar. Dekoratif laminat veya ahşap kaplama, yapıştırmak için düz bir yüzey sağlar. Böylece, lamine sunta levha ve kaplamalı yonga levhalar ofis mobilyalarının üretiminde yaygın olarak kullanılırlar. Bir diğer avantajı hafifliği sebebiyle kolayca taşınabilir olmasıdır.

Sunta levha, MDF ile karşılaştırıldığında daha fazla vida tutma kapasitesine sahiptir, bu yüzden vida kullanılarak monte edilebilen mobilyaların yapımında tercih edilir. Ayrıca minimum bakım gerektirir ve temizlenmesi kolaydır. Suntanın bir diğer artısı ise termo-akustik yalıtım özelliğidir, bu nedenle hoparlör yapımı ve tavan kaplaması olarak kullanılabilir. Sunta levhalar çevre dostu bir materyaldir zira üretiminde talaş, tahta parçaları ve şeker kamışı gibi tamamen doğal malzemeler ve kalıntılar kullanılır.

Sunta levha diğer lif levhalarına kıyasla düşük yoğunluğa sahiptir, bu nedenle nakliye sırasında kolayca hasar görebilir. Bunun dışında neme maruz kalınca genişler ve bükülür. Ayrıca bazı durumlarda renk bozulması oluşabilir.

Düşük bir dayanıklılığa sahip olduğu ve nem durumunda hasar görmesinden ötürü sunta, orta yoğunlukta lif levha ve kontrplak ile karşılaştırıldığında daha az kullanım ömrü sunar. Ek olarak güçsüz olduğu için ağır yükleri destekleyemez.

Mdf (orta yoğunlukta lif levha): İnce ahşap yongalardan imal edilmiş ahşap bir üründür. Aynı kalınlığa sahip lif levhalar, küçük talaşlar halinde öğütülür, daha sonra yüksek basınçlı buhara tabii tutulduktan sonra hemen yapışabilen tutkallarla karıştırılır. Son olarak basınç altında preslendikten sonra mdf elde edilir.

Mdf kaplama: Mdf kaplama, ahşap ve melamin şeklinde iki medotla kaplanabilen mdf bir türüdür. Özellikle ahşap kaplamalı mdf, fiyat olarak ham mdf’ye oranla daha pahalıdır.

Mdf lam: Mdf lam, melamin kaplı ham mdf olup mdf’nin tüm avantajlarını ve dezavantajlarına sahiptir. Tek farklı ahşap kaplamalı mdf’ye oranla daha ekonomik olmasıdır. Ancak ham mdf’den daha pahalıdır.

Orta yoğunlukta lif levha, her ne kadar suntaya oranla daha sağlam olsa da gerçek ahşap malzeme ile karşılaştırıldığında zayıf kalır. Bu şu anlama geliyor: Ahşabın dayanıksız olduğu koşullara maruz kaldığında mdf, çok daha kısa sürede çatlar ve hasar görür. Çünkü mdf, ahşap kadar yoğun bir yapıya sahip değildir. Bu nedenle örneğin çivi ile monte edilen mdf mobilyaların kurulumunda, ahşaba göre çok daha fazla çivi kullanmanız gerekir. Çiviyi yakın aralıklarla yerleştirmezseniz eğer uzun vadede sökülme ve kırılma gibi problemlerle başetmez zorunda kalırsınız.

Birincisi mdf’nin yapımında kullanılan kimyasalların, özellikle de formaldehitin miktarını kapsayan, kat kısıtlamalar bulunmaktadır. İkinci olarak da formaldehitin gazdan arındırılması, esas olarak malzemenin yapımı sırasında meydana gelir. Mobilya evinize ulaştığında özellikle de boyandığında, gazsızlaştırma çoğu zaman durmuş olur. Sonuç olarak mdf ile üretilmiş mobilyaları güvenilir yerlerden satın aldığınız takdirde sağlığınız için bir sorun teşkil etmez. Her ne kadar yapımında kimyasal da kullanılsa mdf mobilyalar atık ağaç parçaları ve talaşlardan üretilir, dolayısıyla çevre dostudur.

DIŞ KAPLAMA MALZEMELERİ (SUNTA, MDF, AHŞAP)
WhatsApp chat